Witamy na nowej stronie internetowej naszej parafii.
 Strona jest w dalszym ciągu w przebudowie oraz na etapie uzupełniania treści i poprawy grafiki.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Zachęcam do polubienia fanpage  " ParafiaZeglce"  (stopka strony).

Rozpoczynamy Wielki Post

Jutro Środa Popielcowa . Msze Swięte o godz. 16.30 w Leśniówce
i o godz. 18:00 w Żeglcach
 
Wtorek 13 lutego 2018

Ofiarowanie Pana Jezusa

2 lutego w piątek Msze Święte z poświęceniem gromnic w Leśniówce o godz. 16:30, w Żeglcach o godz.18:00.
 
Jak podaje  Ewangelista Św. Łukasz 40 dni po narodzinach Maryja i Józef zanieśli Jezusa do świątyni w Jerozolimie, by ofiarować Je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia.Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza. 
 Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe, które są symbolem człowieczeństwa Syna Bożego,
a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.
 Świece te nazywane są gromnicami i od nich pochodzi nazwa święta - Matki Bożej Gromnicznej. Z kolei nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów i obrony przed złem. Gromnica związana jest z wiarą w opiekę Matki Bożej jako pośredniczki między ludźmi a Bogiem, zdolnej do wyjednywania łask. Aby sobie zapewnić stałą opiekę Najświętszej Marii Panny, gromnicę umieszczajmy w naszych domach. Zapalajmy ją również przy konających.
 W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II w 1997 r.
Niedziela 28 stycznia 2018

Objawienie Pańskie - II orszak Trzech Króli.

Święto trzech Króli uczciliśmy drugim w historii parafii orszakiem, który przeszedł ulicami parafii. Dziękujemy organizatorom, za przygotowanie tej uroczystości. Parafianie dużo liczniej niż w ubiegłym roku wzięli udział w orszaku, wspólnej modliwie, Mszy Świetej, a na koniec w jasełkach i konkursie na najciekawszy strój orszakowy. Cieszmy się tym Świętem i oby każdy z nas doznał Objawienia Pańskiego.

Pokój zamieszka kiedy Pan przybędzie.

Do każdego gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni swoim pokojem, byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój oraz brak miłości, nadziei i wiary.
Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia oraz Dobrego Nowego Roku życzymy wszystkim Parafianom i Gościom.
 

WIGILIA

W niedzielę 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia Msze św. tylko przed południem o godz. 7:00, 9:30 i 11:00.

Spowiedź przed Świętami Bożego Narodzenia

Spowiedź w naszej parafii w czwartek 21 grudnia w godz od 14:00 do 15:30 i po przerwie od 16:00 do 17:00.
W tym tygodniu Msze Św. roratnie codziennie rano o godz. 7:30.
Niedziela 17 grudnia 2017

 „Radujcie się zawsze w Panu”

III Niedziela zwana "Gaudete" rozpoczyna drugą część Adwentu - przygotowanie wiernych na spotkanie z Chrystusem przy żłóbku .
Jan Chrzciciel zapowiada bliskość zbawienia - radujcie się!
Wołanie św. Jana Chrzciciela dotyczy każdego chrześcijanina i każdej drogi życia. Liturgiczne wskazania i zachęty adwentowe dla człowieka wierzącego powinny przygotować ludzkie serca do radosnego spotkania z Panem.Adwent, to czas szczególny. Warto wykorzystać ten czas na pogłębienie życia wiary i osobistej więzi z Panem, który nadchodzi.
Niedziela 17 grudnia 2017

8 grudnia Uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała:
     "Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga.
     Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich.
     Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski.
     Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu".
Wiecej o objawieniu Maryi i jak odprawiać godzinę łaski ZNAJDZIESZ TUTAJ. lub WYSŁUCHAĆ TUTAJ.
Czwartek 7 grudnia 2017

PRZYJDŹ JEZU ŚWIAT CIĘ POTRZEBUJE.

Rozpoczynamy Adwent czyli czas oczekiwania na Wyjątkowego Gościa.
 
Starajmy się w tym miesiącu zatrzymać, aby zobaczyć na Kogo faktycznie czekamy.  Wsłuchajmy się w Słowo Boże, które zapowiada przez Jana Chrzciciela i proroka Izajasza, że za chwilę urodzi się Ten, który wyprostuje nasze ścieżki życia
" Marana tha! Uważajcie i czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie." - to Chrystusowe napomnienie usłyszymy
w pierwszą niedzielę Adwentu.
Msze roratnie w niedzielę o godz. 7:00 i codziennie o godz. 17:00.
Zapraszamy dzieci z lampionami do licznego udziału w roratach.
3 grudnia 2017 

Niedziela 26 listopada - Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to ostatnia niedziela zamykająca rok liturgiczny.
W 1920 r. w Polsce Akt Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa został dokonany przez Prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora na Jasnej Górze.
W 1921 r., czyli rok później, akt intronizacji został odnowiony w Krakowie w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem całego Episkopatu Polski wraz z ponad stutysięczną rzeszą wiernych.
11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego papież Pius XI encykliką "Quas Primas" wprowadził do kalendarza liturgicznego Uroczystość Chrystusa Króla. Uroczystość ta miała w swoim charakterze przeciwstawić się ówczesnym silnym tendencjom ateistycznym
i wskazywała na Chrystusa jako Króla mającego władzę nad człowiekiem i całym światem.
W 1951 r. trzeci raz w Polsce uznania Jezusa Królem Polski dokonał Prymas Tysiąclecia, abp Stefan Wyszyński, w ukryciu przed władzami komunistycznymi. W święto Chrystusa Króla ślubował w imieniu narodu polskiego.
19 listopada 2016 r.,  czyli rok temu w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w podkrakowskich Łagiewnikach nastąpił zgodnie z decyzją Episkopatu Polski ogólnopolski akt przyjęcia królowania Chrystusa i poddania się pod Jego Boską władzę.

I Światowy Dzień Ubogich.

Ojciec Św. Franciszek ustanowił na zakończenie Roku Miłosierdzia, że w XXXIII niedzielę zwykłą obchodzony będzie Światowy Dzień Ubogich. W tym roku przypada to 19 listopada.

"Niech Światowy Dzień Ubogich stanie się wezwaniem, abyśmy coraz bardziej byli przekonani do tego, że dzielenie się z biednymi pozwala zrozumieć Ewangelię w jej najgłębszej prawdzie. Biedni nie są problemem, ale zasobem, z którego możemy zaczerpnąć, aby przyjąć i żyć istotą Ewangelii " - napisał Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich.

16 listopada, wspomnienie Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia

Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się” – takie wołanie modlitewne od setek lat zanoszą do Matki Boskiej Ostrobramskiej rzesze Polaków i Litwinów. Aż trudno uwierzyć, że tyle tysięcy ludzi nawiedziło Matkę Bożą Ostrobramską w Jej przecudnej, ale jakże malutkiej kaplicy. Dzisiaj podzielimy się z Wami pamiątkowymi zdjęciami z ubiegłorocznej pielgrzymki do Matki Bożej "co w Ostrej świeci Bramie". 
Oprócz Matki Bożej Ostrobramskiej odwiedziliśmy 
w Polsce:
Górę Grabarkę ( brak zdjęć z uwagi na odbywający się akurat prawosławny odpust), Białystok Pałac Branickich obecnie Uniwersytet Medyczny, Sokółkę - miejsce Cudu Eucharystycznego, Matkę Bożą Studzienniczańską w kaplicy na wyspie, Sejny - Matka Boża Szafkowa, Klasztor Kamedulski nad J. Wigry, a na koniec Szelment - ośrodek sportów narciarskich prowadzony przez naszego mistrza olimpijskiego Wojciecha Fortunę.
na Litwie:
Kowno, Sanktuarium Matki Bożej odpowiednik naszej Częstochowy
w Szydłowie (malutka wieś na Żmudzi), Szawly i Górę Krzyży, Wilno ze wszystkimi zabytkami, a przede wszystkim kaplicą gdzie znajduje się oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez prof. E. Kazimirowskiego wg wskazówek Pana Jezusa kierowanymi do s.Faustyny i cmentarz na Rossie,   Troki koło Wilna z wioską Karaimów
i pięknym gotyckim średniowiecznym zamkiem na wyspie.
Na końcu w drodze powrotnej odwiedziliśmy Suchowolę - miejsce urodzin ks. Popiełuszki.

13 listopada - Nabożeństwo ku czci Matki Bożej i Św. Jana Pawła II

Pamietajmy o nawiedzeniu naszej parafii przez Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej i relikwii oraz krzyża Świętego Jana Pawła II biorąc udział w comiesięcznej modlitwie.

99 rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada Mszą Święta w intencji Ojczyzny rozpoczęły się w naszej parafii uroczyste obchody Święta Niepodległości. Po mszy, dzieci i młodzież, pod okiem nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Żeglcach przygotowały montaż słowno-muzyczny nawiązujący do obchodów Święta Niepodległości. Po zakończeniu występów dzieci, wszyscy zebrani wspólnie śpiewali piosenki patriotyczne przy akompaniamencie gitary ks. Arkadiusza.  Na koniec nastąpiło złożenie wieńców i zniczy pod tablicą wmurowaną ku czci poległym i prześladowanym za Ojczyznę oraz odmówienie modlitwy za ojczyznę ks. Piotra Skargi i odśpiewanie hymnu "Boże coś Polskę".
Cmentarz na Rossie w Wilnie

Niech ich przygarnie Chrystus uwielbiony !

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy i modlimy się za zmarłych.
Naszej pomocy szczególnie potrzebują dusze w czyścu cierpiące.

Modlitwa za dusze w czyścu cierpiące.

Boże, Ty nam nakazałeś miłować wszystkich ludzi, także tych, których śmierć zabrała z tej ziemi. Pokornie prosimy, przez nieskończone miłosierdzie Twoje, przez mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, zmiłuj sie nad duszami zatrzymanymi w czyścu, które muszą odpokutować za swoje grzechy, zanim wejdą do Twojej chwały.
Ześlij im Ducha Twego, Pocieszyciela, aby je oświecił światłem i Twoją łaską oraz umacniał w nadziei Twego miłosierdzia.
Racz je wprowadzić do królestwa Twojej chwały za przyczyną Najświętszej Maryi Panny i wszystkich Twoich świętych, jak również przez modlitwy Twego świętego Kościoła i nas wszystkich, niegodnych sług Twoich, którzy błagamy dla nich o Twe zmiłowanie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

13 października - 100 rocznica ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie połączonego z cudem słońca.

Pani Aniołów,  Potężna Niebios Królowo,
Matko Boża i Matko nasza Fatimska;
Tobie Bóg powierzył posłannictwo i władzę,
abyś starła głowę szatana,
i osłaniała swoje ziemskie dzieci
przed jego złowrogim wpływem.
Ciebie Syn Twój a Pan Nasz Jezus Chrystus
dał nam jako Przedziwną Pomoc i Obronę,
Ty zaś, Pełna Ducha Świętego, uzdrawiasz nas  lekarstwem pokuty i orężem modlitwy różańcowej umacniasz do walki z mocami ciemności.
Prosimy Cię pokornie, rozkaż hufcom anielskim,  aby ścigały złe duchy, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając je wszędzie, strąciły na dno piekła.
Święci Archaniołowie i Aniołowie,
brońcie nas i strzeżcie nas. Amen

 

Relacja z udziału naszej parafii

w Różańcu do Granic.

W święto Matki Bożej Różańcowej wielu naszych parafian uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji "Różaniec do Granic". Modlitwa odbywała się w parafii pw. św. Onufrego Pustelnika Wisłok Wielki gm. Komańcza. Wspólnie z pielgrzmką na wyznaczony punkt granicy udali się również parafianie ze Zręcina. Kościółek w Wisłoku Wielkim to piękna zabytkowa cerkiew z 1854r. położona we wspaniałym otoczeniu przyrody. O godz. 10:30 po powitaniu wszystkich pielgrzmów przez ks proboszcza z Wisłoka odbyła się krótka konferencja, a następnie o godz. 11:00 - tak jak w całej Polsce - Msza Świeta. Słowo Boże skierował do bardzo licznie zgomadzonych  ks. prałat Kazimierz Kaczor, Archiprezbiter Krośnieński. W eucharystii brał udział również dekanat rzepedzki, harcerze z Bukowska oraz wiele osób, które przybyły indywidualnie z różnych parafii. Po mszy i nabożeństwie przed Najświętszym Sakramentem wiernizostali podzieleni na grupy, aby w różnych punktach odmawiać modlitwę różańcową. Ze względu na specyfikę i położenie geograficzne różaniec był odmawiany w kościołach stacyjnych, a nie bezpośrednio na granicy. Parafianie ze Zręcina i Żeglec modlili się o pokój w ojczyźnie i na świecie w kościółku pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Moszczańcu. Jest to kościół dojazdowy parafii Wisłok Wlk. Był to wspaniały czas pięknej różańcowej modlitwy i duchowych przeżyć.

Różaniec Do Granic

Wielka modlitwa zaplanowana jest na 07.10.2017,
- w Święto Matki Bożej Różańcowej (ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją),
- w I Sobotę Miesiąca (gdy odprawiane jest Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Matki Bożej, o które prosiła w Fatimie, jako ratunek dla świata),
- w roku 140 rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie (jedyne uznane, polskie objawienia maryjne, Matka Boża prosiła tam o pokutę i codzienny różaniec).
Przyłączmy się wszyscy  -  osoby zgłoszone w wyznaczonych kościołach, a pozostali
w kościele parafialnym na nabożeństwie różańcowym lub w domu.

5 pażdziernika - wspomnienie św. Faustyny Apostołki Bożego Miłosierdzia

Październik - miesiąc różańcowy.

Powoli kończą sie obchody 100 rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. 13 października 1917r ostatnie objawienie zakończyło się cudem słońca, który obserwował 70 tysięczny tłum ludzi. 
Maryja w Fatimie prosiła pastuszków aby codziennie odmawiać różaniec.
Kardynał Stefan Wyszyński mówił o rożańcu: "Każde Zdrowas Maryjo, jest spowijaniem w chwałę Maryi. Są to jakby róże, a w każdej różyczce Jezus". 
W naszej parafii nabożeństwo różańcowe codziennie po mszy św.o godz. 17:00 w Żeglcach i w Leśniówce o godz. 17:45.

Spotkanie z siostrą Noemi.

W niedzielę 27 sierpnia na mszach św. swoimi przeżyciami z misji
w Kongo podzieli się przebywająca na urlopie siostra Noemi. 

26 sierpnia

Święto Matki Bożej Częstochowskiej

W tym dniu świętujemy odpust parafialny.

 

Sumę odpustową o godz. 11:30 celebrował o. Tadeusz Głusiec franciszkanin z parafii Głowienka. O. Tadeusz wygłosił również Słowo Boże, które oparł na cudzie w Kanie Galilejskiej i słowach Matki Bożej: "Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie". Na mszy odpustowej zostały poświęcone piękne plony przygotowane przez KGW w Żeglcach i Chorkówce.

Ks. proboszcz podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości odpustowej, a także przyczynili się do jej przygotowania. Podziękował również ks. Łukaszowi, który zakończył pracę w naszej parafii i powitał ks. wikarego Arkadiusza Śliwińskiego. 

Spowiedź

 W piątek 25 sierpnia spowiedź przedodpustowa i na rozpoczęcie roku szkolnego od 16:45 do 17:30.

Święta Maryjne w sierpniu

Mimo, że maj i październik to miesiące Maryjne, ale to miesiąc sierpień obfituje w największą ilość świąt Maryjnych:

2 sierpnia - Matki Bożej Anielskiej,

5 sierpnia - Matki Boskiej Śnieżnej
15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP  - jedno z ważniejszych świąt Kościoła
22 sierpnia - NMP Królowej
26 sierpnia - Matki Bożej Częstochowskiej- bardzo ważne święto dla Polski i dla naszej parafii, której jest Patronką.

Niedziela 2 lipca - Odpust parafialny.

Uroczystość odpustowa ku czci Św. Jana z Dukli w kościele filialnym w Leśniówce.
Sumę odpustową o godz. 12-tej odprawił ks. Jacek Pusztuk z parafii Kopytowa. W Słowie Bożym kierował parafian na zwrócenie uwagi
o co w dzisiejszych czasach modliłby się Św. Jan z Dukli, który jak wiadomo rozmiłowany był w modlitwie i czci Matki Bożej. Nawiązał również do 100 rocznicy objawień fatimskich, które są jak najbardziej aktualne we współczesnym świecie. Po Mszy Świętej i procesji wierni mogli ucałować relikwie Św. Jana z Dukli.
 
 
ROK JUBILEUSZOWY 300-LECIA KORONACJI CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
2016
- 8 września -
2017
Codzienna modlitwa odmawiana po Apelu na Jasnej Górze.
 
Bogurodzico Dziewico Maryjo, nasza Matko
i Królowo, wyniesiona na wyżyny nieba.
Ty nieustannie otaczasz troską
i miłością naród polski.
Prosimy, by jubileusz 300-lecia koronacji
Twojego Jasnogórskiego Wizerunku odnowił
w każdym z nas cześć i ufność wobec Boga, Ojca i Syna i Ducha Św.
Ty, Matko, jesteś nam wzorem zaufania
oraz uległego poddania się Jemu we wszystkim. 
Niech nasze przemienione życie stanie się
żywym diamentem Twej korony
wyniesienia i chwały.
Chcemy z naszymi duchowymi darami stanąć
w bliskości Boga i stać się świadkami Jego wielkiego miłosierdzia.
Pragniemy – odnowieni w wierze, nadziei
i miłości, żyjąc według zasad Ewangelii – razem
z Tobą uwielbiać Trójcę Przenajświętszą.
Amen
 
Czwartek 15 czewrca 2017

Uroczystość Bożego Ciała

Pan Jezus wyszedł na ulice naszej parafii i błogosławił w procesji eucharystycznej z Żeglec do Leśniówki
Niedziela 4 czewrca 2017
Zesłanie Ducha Świętego
Ostatnia, ósma niedziela okresu wielkanocnego – to tzw. Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Przypada ona na pięćdziesiąty dzień po zmartwychwstaniu Chrystusa, stąd nazywa się ją dniem Pięćdziesiątnicy. Inna nazwa to Zielone Świątki. Duch Święty jest Boskim darem dla Kościoła i świata, który wprowadza pierwotny porządek Boży: pozwala zachowywać Boże przykazania w Duchu miłości Boga i bliźniego.Jest to porządek przywrócony przez Chrystusa na krzyżu i wdrażany po Jego śmierci i zmartwychwstaniu w Duchu wzajemnej miłości Ojca i Syna zlanego na Kościół w dniu Pięćdziesiątnicy. To właśnie ten Duch Święty sprawia, że od dnia Jego zesłania aż po dziś dzień aktualizuje się na wszystkich pokoleniach ludzkich dzieło zbawcze Jezusa Chrystusa realizowane w Kościele, w sposób sakramentalny.

Środa 3 maja 2017
Matki Bożej Królowej Polski.
W święto Matki Bożej Królowej Polski jedna z Mszy świętych w tym dniu odprawiana jest przy przydrożnej kapliczce w Chorkówce.

Poniedziałek 1 maja 2017

Nabożeństwa Majowe.

Litania Loretańska śpiewana codziennie ku czci Matki Bożej.

Niedziela 23 kwietnia 2017r.

Niedziela Miłosierdzia

W pierwszą niedziele po Wielkanocy przypada Święto Miłosierdzia. W sumie odpustowej w Łagiewnikach wzięło udział kilka osób z naszej parafii.
TRIDUUM PASCHALNE

Wielki Czwartek

Liturgia Wielkiego Czwartku jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.


Wielki Piątek

Liturgia Wielkiego Piątku upamiętnia Mękę i Śmierć Pana Jezusa.


Wielka Sobota

Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej oraz odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu.

Niedziela Palmowa.

Corocznym zwyczajem obchodzimy pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, gdzie witano Go gałązkami palm.

W tym roku palmy przygotowali:

KGW Chorkówka,

KGW Żeglce,

Ministranci i schola,

OSP Żeglce,

Przedszkole "Misiowo" Chorkówka,

Przedszkole przy ZS w Chorkówce,

Rodziny i pozostali wieni.

 
Motto roku duszpasterskiego 2018
Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym
__________________________________________________________
 
Copyright ©2010-2017
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Żeglcach,
 Wszystkie prawa zastrzeżone
Liczba odwiedzin: 262861
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem