Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia parafialne

____________________________________________________________
26.04.2020r.

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 
1.      W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Pismo Święte, zwłaszcza Nowy Testament, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Zachęcamy do codziennej lektury Biblii, a zwłaszcza do rozważania słów Chrystusa zawartych na kartach Ewangelii.
2.      W ostatnią niedzielę kwietnia z inicjatywy MIVA Polska tradycyjnie obchodzona jest jako Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Obserwując codzienność, dostrzegamy jak pilna jest potrzeba modlitw o bezpieczne poruszanie się po drogach i o wzajemny szacunek między kierowcami.
3.    Msze Św. w wtorek i czwartek odprawione będą rano o 7.30
4. W środę obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945r.
5.  W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej będzie od poniedziałku przed Mszą Świętą.
6.  W piątek rozpoczynamy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. Uczmy się od Maryi całkowitego oddania Bogu. W kościele parafialnym w Żeglcach nabożeństwo majowe będzie celebrowane codziennie od godz. 18.00, a w kościele filialnym w Leśniówce o godz. 18.45. Zadbajmy o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Zachęcamy do rodzinnego odmawiania Litanii Loretańskiej, śpiewania pieśni maryjnych, odmawiania wspólnie różańca czy apelu jasnogórskiego.
7.  1 maja przypada wspomnienie św. Józefa Robotnika. W tym dniu będziemy się modlić o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym oraz o pracę dla bezrobotnych i o godziwe wynagrodzenie.
8.  3 maja obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Ponieważ w tym roku 3 maja wypada w niedzielę okresu wielkanocnego, uroczystość została przeniesiona przez Kongregację Kultu Bożego na sobotę 2 maja. Msze Święte tego dnia będą sprawowane jak w niedzielę: w Żeglcach 7.30, 11.00, 16.00 z nabożeństwem majowym, a w Leśniówce o godz. 9.30.
Podczas liturgii ponowimy akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej. W tym dniu była odprawiana Msza Święta przy kaplicy w Chorkówce. Z racji ograniczeń związanych z pandemią Mszy Świętej w Chorkówce nie będzie, ale zostanie odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców tej miejscowości w kościele parafialnym o godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy do udziału.
9. W sobotę przypada również doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.
10. W przyszłą niedzielę przypada Niedziela Dobrego Pasterza. Jest to dzień szczególnej modlitwy o powołania do służby w Kościele. Prośmy Boga o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, także z naszej parafii.
11.  Minął I kwartał roku 2020 – prenumeratorów prosimy o wpłaty „Niedziela” 78 zł i „Cuda i łaski” 13 zł
12.  Wczoraj odbył się pogrzeb śp. Wojciecha Ochały. Prośmy o dar nieba dla niego.
13. Dziękujemy za dotychczasowy dyżur przy sprzątaniu świątyni, a o podjęcie nowego dyżuru prosimy następujące osoby: p. Ewelina Walczak, p. Urszula Kasza, p. Renata Wojtowicz, p. Maria Kania, p. Joanna Wierdak. Sprzątanie prosimy uzgodnić z Panem kościelnym.
14. 2 i 3 maja będą transmitowane Msze Święte z naszej świątyni przez media internetowe o godz. 11.00
15.  Od poniedziałku w godz. od 9.00 do 18.00 będzie możliwość prywatnej modlitwy w kościele parafialnym z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
 
LEŚNIÓWKA:
1.  Msza Święta w środę o godz. 15.30
2.  I piątek spowiedź od godz. 14.45 i Msza Święta z nabożeństwem majowym o 15.30
3.  Sobota Msza Święta o godz. 9.30 i nabożeństwo majowe
     Niedziela Msza Święta o godz. 9.30 i nabożństwo majowe.

____________________________________________________________

5 kwietnia 2020r.

VI NIEDZIELA WILEKIEGO POSTU - NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ.

Ogłoszenia duszpasterskie:
1.      Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła „hosanna”, a za chwilę będzie wołał „na krzyż z Nim!”. Błogosławieństwo palm na Mszy Świętej o godz. 11.00
2.      Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębienia się w misterium paschalne. Zapraszamy do udziału w obchodach Triduum Paschalnego za pośrednictwem mediów (Internetu, telewizji, radia).
3.      W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00 bez udziału wiernych.
4.      W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia bez górnej granicy wieku. Natomiast post ilościowy obowiązuje każdego katolika od 18 do 60 roku życia. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Początek liturgii wielkopiątkowej rozpoczniemy Drogą Krzyżową o godz. 18.00.
5.      Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny nie będą błogosławione. Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się o godz. 18.00.
6.      W związku z ograniczeniami z powodu pandemii, zachęcamy do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki piątek i w Wielką Sobotę w kościele, przy Grobie Pańskim – zachowując obowiązujące przepisy/obostrzenia wydane przez władze państwowe. Będzie wystawiony Krzyż, będzie można podchodzić do niego na kolanach, ale nie można go dotykać i nie można mu oddawać czci przez pocałunek. Krzyżowi można w tych dniach oddać cześć wyłącznie przez ukłon lub przyklęknięcie. Pokarmy wielkanocne gospodarz domu (jeden z domowników) może pobłogosławić przed śniadaniem wielkanocnym w domu – odmawiając modlitwę, która jest podana na stronie internetowej parafii.
7.      Dzięki zaangażowaniu Panów Stanisława Sajdaka, Macieja Bębna i Marka Banasia będzie możliwość uczestniczenia w liturgiach Wielkiego Tygodnia z kościoła parafialnego na stronie internetowej www.parafiazeglce.pl. Za umożliwienie przeżywania we wspólnocie parafialnej tych Wielkich Dni i uczestniczenia w Eucharystiach niedzielnych o godz. 11.00 składamy Im serdeczne Bóg zapłać!
8.      W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte w kościele parafialnym będą odprawiane o godz. 7.30, 11.00 i 16.00, a w Leśniówce o godz. 9.30.
9.      Na kwiaty do Bożego Grobu wpłynęła ofiara z Chorkówki: od rodziny z Cieplic 200 zł i od dwóch rodzin z Osiedla 30 zł, a z Żeglec – Podlas 250 zł. Bóg zapłać Ofiarodawcom!
10.  Dziękujemy za dotychczasowy dyżur przy sprzątaniu świątyni, a o podjęcie nowego dyżuru prosimy następujące osoby: p. Justyna Ordyna, p. Anna Kijek, p. Alicja Rachwał, p. Zofia Chrebor, p. Bogusława Czapor, p. Sylwester Pęcak. Sprzątanie prosimy uzgodnić z Panem kościelnym.
11.  Została wykonana palma wielkanocna przez dzieci i wychowawców z przedszkola Misiowo. Za podtrzymanie tradycji wszystkim Wykonawcom z serca dziękujemy.
12.  LEŚNIÓWKA:
Msza Święta w środę o godz. 15.30.
W Wielki Czwartek – nie ma Eucharystii.
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę – umożliwiona będzie adoracja Krzyża, ale bez możliwości oddawania mu czci przez dotyk i pocałunek. Krzyżowi można w tych dniach oddać cześć wyłącznie przez ukłon lub przyklęknięcie. Nie będzie poświęcenia pokarmów.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Święta o godz. 9.30
Zapraszamy do uczestniczenia w liturgiach Wielkiego Tygodnia z naszej parafii na stronie internetowej www.parafiazeglce.pl

____________________________________________________________

V Niedziela Wielkiego Postu - 29 marca 2020. 
Szczęść Boże wszystkim w rozpoczynającym się tygodniu.

Od poniedziałku 30 marca w związku ze zmianą czasu Msze Św. w zwykły dzień będą odprawiane o godz. 18-tej.

Od V niedzieli rozpoczyna się szczególny okres w Wielkim Poście. Krzyże są zasłonięte na znak żalu i pokuty grzesznika. Rozpoczyna się okres rozważania Męki Pańskiej.

W tym tygodniu przypada:

- pierwszy czwartek miesiąca - modlimy się o dar Eucharystii i Kapłaństwa, Msza Św. z APDC w intencji dusz w czyścu,

- pierwszy piątek - modlitwa wynagradzająca do Najświetszego Serca Pana Jezusa,

- pierwsza sobota miesiąca - nabożeństwo do Niepokalanego Serca Naszej Matki.

Wizyty z Najświętszym Sakramentem w pierwszy piątek w domach chorych odwołane.

W czwartek 2 kwietnia przypada już 15 rocznica narodzin dla Nieba Św. jana Pawła II. Pamiętajmy o Jego nauczaniu zwłaszcza w tych trudnych czasach i prośmy Go o modlitwę i wstawienncictwo u Boga Ojca.

Następna niedziela to niedziela palmowa. Na Mszy Św. o godz. 11-tej błogosławieństwo palm i gałązek wierzbowych.  

____________________________________

DODATKOWE OGŁOSZENIE PARAFIALNE
z dn. 26.03.2020r.
 
(związane z ogłoszeniem stanu epidemii w Polsce przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia w dniu 20.03.2020r. i aktualizowane dn. 24.03.2020r., oraz nawiązujące do zarządzenia Ks. Abpa Adama Szala z dn. 25.03.2020r.).
Przypominamy o ograniczeniu zgromadzeń wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 24.03.2020r. (nie więcej niż 5 osób).
            PROSIMY O POZOSTANIE W DOMACH I DO WYTRWAŁEJ MODLITWY, ZWŁASZCZA RÓŻAŃCOWEJ O GODZ. 20:30 W INTENCJI USTANIA EPIDEMII, CHORYCH, PERSONELU MEDYCZNEGO, SŁUŻB RATOWNICZYCH I O WŁASNE UŚWIĘCENIE. PROSIMY RÓWNIEŻ O ZAINTERESOWANIE SIĘ SYTUACJĄ OSÓB STARSZYCH W SWOICH RODZINACH I SĄSIEDZTWIE.
Msze Święte w niedzielę sprawowane są w następujących godzinach:
w Żeglcach: 730, 1100, 1600
w Leśniówce: 930
NA MSZY ŚWIĘTEJ NIEDZIELNEJ I CODZIENNEJ MOGĄ BYĆ WYŁĄCZNIE OSOBY, KTÓRE ZAMÓWIŁY INTENCJE MSZALNĄ, POZOSTAŁE OSOBY PROSIMY O WŁĄCZANIE SIĘ DO MODLITWY POPRZEZ MEDIA (WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE INTERNETOWEJ https://episkopat.pl/ ORAZ https://przemyska.pl/ )
Wizyta osób chorych w pierwsze piątki zostaje zawieszona.
 
Komunia Święta do chorych tylko w formie wiatyku (niebezpieczeństwo śmierci)
 
Spowiedź Święta po wcześniejszym ustaleniu z kapłanem.
W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 9:00 i 17:00 zostaje odwołane - zachęcamy do udziału w nabożeństwie poprzez media (internet, radio, telewizja).
Nabożeństwo Gorzkich Żali zostaje odwołane – zachęcamy do udziału w nabożeństwie poprzez media (internet, radio, telewizja).
Ponadto od poniedziałku do soboty w godz. od 9:00 do Eucharystii o godz. 17:00 jest możliwość prywatnej modlitwy w kościele parafialnym.

____________________________________________________________

IV Niedziela Wielkiego Postu.

Szczęść Boże wszystkim w rozpoczynającym się tygodniu.

 

W tym tygodniu w środę 25 marca przypada święto Zwiastowania Pańskiego, a zarazem Dzień Świętości Życia.
Módlmy sie o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
24 marca - wtorek - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
 
W związku z ograniczeniami uczestnictwa w mszach świętych niedzielnych i nabożeństwach od poniedziałku 23 marca do odwołania kościoł parafialny otwarty dla wiernych od godz. 9:00 do zakończenia mszy św. o godz.17:00.
Każdy z parafian w wolnej chwili może wejść się pomodlić i adorować Pana Jezusa. 
Od piątku 27 marca o godz. 9:00 dodatkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następne jak zawsze po mszy o godz. 17-tej.
 
Ponieważ w okresie panującej epidemii spowiedź dekanalna prawdopodobnie się nie odbędzie dlatego kapłani z naszej parafii zachęcają aby korzystać z sakramentu pokuty (zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa) już od tej chwili. Spowiadać się można codziennie o godz. 9-tej po otwarciu kościoła oraz tradycyjnie przed mszą o godz. 17-tej. 
Rekolekcje wielkopostne, które miały rozpocząć się w najbliższą niedzielę zostają odwołane.
Konkurs palm wielkanocnych zostaje odwołany.
Uwaga! Drogi Krzyżowe i Gorzkie Zale odwołane
Motto roku duszpasterskiego 2019/20
Wielka tajemnica Wiary
__________________________________________________________
 
Copyright ©2010-2020
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Żeglcach,
 Wszystkie prawa zastrzeżone
Liczba odwiedzin: 261751
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem