Podziękowanie

KOCHANY KSIĘŻE JANIE – DZIĘKUJEMY.

15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny ks. prałat Jan Luchowski odprawił ostatnie niedzielne Msze Święte, jako proboszcz naszej parafii.

Sumę ofiarował za parafian, którym jako proboszcz udzielił sakramentów chrztu świętego, pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej, którzy za Jego probostwa przyjęli sakrament bierzmowania, którym udzielił sakramentu małżeństwa, sakramentu namaszczenia chorych i za tych, których odprowadził na miejsce wiecznego spoczynku polecając ich szczególnie Miłosierdziu Bożemu. Intencję Mszy Św.  ofiarował również za tych wszystkich, którym posługiwał, na co dzień w konfesjonale udzielając sakramentu pokuty i za wszystkie odprawione Msze Święte, za wszystkich, których spotkał na swojej drodze, pracując w tej parafii, za przyjaciół, za wszystkich, którzy mu dobrze życzyli i wspierali w tworzeniu i funkcjonowaniu parafii, ale także za tych, którzy nie byli przychylni Jego posłudze.

Księże prałacie Janie.

9 lipca 1983r. postawiłeś po raz pierwszy swe kroki na terenie nowej parafii, którą dopiero miałeś stworzyć.

I stworzyłeś wspaniałe dzieło. Dwa piękne, konsekrowane kościoły, dwa cmentarze, kaplica cmentarna i plebania. To rzeczy widoczne, które będą służyć jeszcze wielu pokoleniom. Cały czas podkreślasz, że to przede wszystkim zasługa parafian dzięki ich chęciom i ofiarom. To prawda, ale to Ty cały czas, dzięki swemu zaangażowaniu i entuzjazmowi mobilizowałeś nas zarówno do okazania chęci do pracy jak i złożenia potrzebnych ofiar.

Większość z nas jeszcze pamięta malutką chatkę, która była pierwszą plebanią i pod którą odbywały się pierwsze msze odprawiane przez Ciebie. Nie wszyscy od początku byli przekonani do tworzenia nowej parafii, ale po przyjściu po raz pierwszy na Mszę Św. odprawianą przez Ciebie już zostawali.

Twoje prawdziwie celebrowane Msze Święte, zapatrzenie w Eucharystię, piękny śpiew, a przede wszystkim piękne kazania sprawiały, że w obydwu kościołach było tłumnie.

Mimo budowy dwóch kościołów, katechezy w szkołach, zakładania grup duszpasterskich i wielu innych zadań znajdowałeś czas i chęci, aby przed niedzielnymi mszami uczyć nas nowych pieśni.

Jaki ogrom prac w bardzo krótkim czasie został wykonany możemy dokładnie poznać czytając historię parafii w Menu->Aktualności->Historia.

Oprócz tych wizualnych dzieł stworzyłeś księże Janie przede wszystkim wspólnotę parafialną, Kościół Boży z pośród ludzi tu mieszkających. Działające pod Twoją opieką grupy duszpasterskie jak np. Róże Różańcowe, Akcja Katolicka czy APDC trwają za Twoim przykładem w modlitwie, do której zawsze tak gorąco wszystkich zachęcasz.

Wiele by jeszcze pisać, a i tak nie sposób wymienić wszystkiego, za co księże prałacie jesteśmy Ci wdzięczni.

Dziękujemy Tobie, a przede wszystkim cały czas dziękujemy Panu Bogu i Duchowi Świętemu, że postawił na naszej drodze prawdziwego Pasterza.

Mimo, że przechodzisz na zasłużoną emeryturę, bardzo się cieszymy, że zostajesz nadal w naszej
i Twojej parafii, bo cytując słowa  znanej piosenki: „Tu jest Twoje miejsce, tu masz swój dom…”.

Wierzymy, że jeszcze długie, długie lata będziesz w zdrowiu posługiwał w parafii pomagając swojemu następcy ks. Józefowi Konieczko, którego ciepło wspominamy, jako wikarego pracującego w naszej parafii, a teraz witamy, jako proboszcza.

Księże Janie życzymy ci na kolejne lata obfitości łask bożych, opieki Matki Najświętszej patronki naszej parafii w częstochowskim wizerunku, opieki Twego patrona Św. Jana Apostoła umiłowanego ucznia Jezusa i prosimy abyś w dalszym ciągu, tak jak do tej pory pamiętał o nas w modlitwie.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb