Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia to podwójne święto. W tym dniu szczególnie świętują rolnicy i żołnierze. Rolnicy świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny zwane również świętem Matki Bożej Zielnej.

Nazwa tego święta pochodzi od ziół w grobie Maryi. Maryja, w cudowny sposób uprzedzona o swojej śmierci, umiera w okolicach Jerozolimy; zostaje złożona do grobu, jakiś czas później lub bezpośrednio po złożeniu do grobu jej ciało zostaje jednak wzięte do Nieba, toteż gdy (po przybyciu spóźnionego Tomasza) Apostołowie otwierają grób, znajdują w nim jedynie świeże kwiaty. Stąd właśnie w Polsce mówi się, że 15 sierpnia przypada Święto Matki Boskiej Zielnej. Rolnicy składają w tym dniu w darze owoce swej pracy tj. plony zbóż, warzyw, ziół i kwiatów.

Na ten dzień przypada również rocznica Cudu nad Wisłą, gdy w 1920 r. polscy żołnierze w cudowny sposób powstrzymali bolszewickie wojska i uratowali wówczas nie tylko Polskę, ale i całą Europę od fali bolszewizmu. z tej okazji obchodzimy w tym dniu święto Wojska Polskiego.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb