Listopad – miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych.

Listopad to czas, który w sposób szczególny nastraja do refleksji nad życiem i jego przemijaniem. Zatrzymujemy się dłużej nad grobami naszych bliskich i tych, o których już nikt nie pamięta. Przypominamy sobie, że kiedyś byli z nami, że radowali się i smucili, że żyli wśród nas. Nasi dziadkowie, rodzice, bracia i siostry odeszli do Pana, ale wciąż żyją w naszych sercach i naszej pamięci. W listopadzie pamiętamy, by odwiedzić cmentarze, a tam, złożyć kwiaty na grobach naszych bliskich i zapalić znicze.

Najważniejsze jednak aby w sposób szczególny pomyśleć o pomocy duchowej dla swych zmarłych, bo i kiedyś nam taka pomoc będzie potrzebna. Niech przez modlitwę, ofiary Mszy św., i wszelkie objawy dobroci serca powstaje nasza żywa więź ze zmarłymi.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb